World for Ukraine
ПРОЕКТ СТВОРЕННЯ ЦЕНТРУ ПІДГОТОВКИ СПЕЦІАЛІСТІВ-ПАРАМЕДИКІВ ДЛЯ АВАРІЙНО-РЯТУВАЛЬНИХ ПІДРОЗДІЛІВ, ЩО БЕРУТЬ УЧАСТЬ У АНТИТЕРОРИСТИЧНИХ ТА ВІЙСЬКОВИХ ОПЕРАЦІЯХ
Роль парамедиків під час надзвичайних ситуацій неоцінима. Багато з тих, хто загинув у зоні АТО, могли бути врятовані, якщо б кількість рятувальників, які професійно володіють навичками долікарської допомоги, була достатньою. Однак, навчанню населення та спеціалістів рятувальних бригад навичкам першої долікарської допомоги та реанімації в Україні до недавнього часу практично не приділялося уваги. Даний напрямок тренінгів у нашій країни тільки почав розвиватися. Але одиничні тренінгові центри, організовані останнім часом за підтримки різних міжнародних організацій, не в змозі задовольнити значно збільшену сьогодні потребу в таких спеціалістах, у тому числі у зв’язку з проведенням АТО.

Одеський національний медичний університет має достатню теоретичну та практичну базу для підготовки необхідної кількості спеціалістів-парамедиків.

Керівництвом університету ухвалено рішення про організацію Центру підготовки спеціалістів-парамедиків для аварійно-рятувальних підрозділів, що беруть участь у антитерористичних та військових операціях. Для цього вирішено передати під Центр дві університетські будівлі архітектурно-історичного комплексу «Медичне містечко» за адресами: вул. Пастера 2 та вул. Пастера 2а. Сьогодні будівлі знаходяться в аварійному стані і потребують регенерації та часткової реконструкції.

Даний проект спрямований на досягнення 2 цілей:
1. Створення Центру підготовки спеціалістів-парамедиків для аварійно-рятувальних підрозділів, що беруть участь у антитерористичних та військових операціях.
2. Відновлення архітектурно-історичного комплексу.

У будівлях сьогодні розташовані кафедра іноземних мов та Центр студентської творчості ОНМедУ. Після ремонтно-відновлювальних робіт приміщень у зазначених будівлях буде достатньо місця і для організації описаного вище тренінгового центру.

Історична довідка
Будівлі під номерами 2 та 2а – це колишні будівлі бактеріологічної станції, збудовані за проектом архітектора Ю. М. Дмитренка в 1894-1895 роках. Велика заслуга у створенні станції належить лікарю М. Ф. Гамалії. Товариством Одеських лікарів у 1885 році М. Ф. Гамалія був направлений у Париж до Луї Пастера для вивчення методу його щеплень від сказу людям, яких вкусили хворі тварини. У 1886 році він повернувся до Одеси і став послідовним захисником та пропагандистом цих щеплень. Організована станція стала другою у світі після Паризької. Завідувачем бактеріологічною станцією був призначений І. І. Мечников, а М. Ф. Гамалія був його заступником. З самого початку станція розміщалася на вулиці Льва Толстого, 4, де встановлена меморіальна дошка, яка говорить про те, що тут знаходилася перша в Росії і друга у світі станція, заснована І. І. Мечниковим. З 1895 року станція переїхала на вулицю Херсонську (Пастера) у будинок номер 2.
У 1898 році М. Ф. Гамалія очолив бактеріологічну станцію. Міністерством Внутрішніх справ Росії був затверджений «Статут бактеріологічного та фізіологічного інституту лікаря Гамалії в Одесі». У 1965 році інститут був перепрофільований на боротьбу з вірусними інфекціями і перейменований на Науково-дослідний інститут вірусології та епідеміології імені І. І. Мечникова.
Нині у цій будівлі розміщена кафедра іноземних мов Медичного університету.
Сьогодні згідно з попереднім технічним висновком будівля перебуває в аварійному стані і потребує зміцнення фундаменту, реконструкції та зміцнення зовнішніх стін, реставрації фасаду, відновлення частини внутрішніх приміщень, ремонту та часткової заміни даху, реконструкції систем опалення, водопостачання та каналізації.

Опис Центру
«Центр підготовки спеціалістів-парамедиків» – це тренінговий центр, метою якого є проведення курсів, лекцій, семінарів та майстер-класів з надання першої невідкладної допомоги та відпрацювання спеціальних навичок рятування життя в умовах надзвичайної ситуації. Центр створюється для популяризації в Україні міжнародних стандартів надання першої невідкладної допомоги та безпеки життя й діяльності людини. Центр повинен тісно співпрацювати з Одеським національним медичним університетом, Університетом третього віку та іншими центрами, де навчають парамедичних фахівців.
У центрі має проходити навчання не тільки фахівців рятувальних бригад, а й усіх охочих за програмою «Надання Першої невідкладної допомоги потерпілим та поведінка в умовах надзвичайної ситуації». Травма чи нещасний випадок можуть статися у будь-який момент. Від своєчасного і правильного надання першої долікарської допомоги залежить не тільки успіх подальшого лікування, але інколи й життя потерпілого. Саме тому так важливо, щоб кожна людина вміла правильно і в найкоротший термін надати першу допомогу потерпілому. Для відпрацювання практичних навичок у Центрі використовуватимуться манекени-тренажери, мультимедійні презентації, наочні посібники та відеоматеріали. Центр навчатиме алгоритму дій під час різних ситуацій, пов’язаних із отриманням різних травм та ран.
Центр може проводити навчання за такими стандартизованими програмами:

1. Перша невідкладна долікарська допомога при невідкладних станах (Basic Life Support)

2. Перша невідкладна долікарська допомога при травмах.

3. Перша невідкладна допомога дітям.

4. Перша невідкладна долікарська допомога дітям при травмах.

5. Перша невідкладна долікарська допомога при ДТП.

6. Перша невідкладна долікарська допомога в умовах бойових дій.


Політична ситуація, що склалася сьогодні в Україні, потребує вмінь, які можуть знадобитися і в зоні бойових дій. У Центрі для спеціальних бригад зможуть проводитися такі тренінги, як перша допомога при підриві на міні, обстрілі, осколковому пораненні. Курсанти будуть навчені тому, як і куди необхідно евакуювати пораненого; як провести первинний огляд у польових умовах і забезпечити потерпілому вільну прохідність дихальних шляхів; як в умовах терористичного акту виявляти потерпілих, яким потрібна невідкладна допомога, і тих, кому досить простої підтримки.
Крім того, в окремому курсі парамедичної допомоги при ДТП курсанти можуть бути навчені правилам діставання потерпілого з автомобіля, оскільки при переломі шийних хребців або хребта неправильна евакуація може стати фатальною і замість допомоги можна завдати ще більшої шкоди.
У Центрі буде організовано окремий курс із надзвичайних ситуацій, які можуть виникнути вдома.
Курсанти будуть навчені тому, як виявити перші ознаки інсульту, допомогти під час серцевого нападу, інфаркту. Саме це може допомогти людині не залишитися паралізованою на все життя. В найперші хвилини, поки організм іще намагається боротися, а лікарі ще в дорозі, можна врятувати близьку людину не лише від смерті, а й від інвалідності.
Заплановані курси надання першої допомоги дітям необхідні не лише батькам, а й няням, учителям, вихователям, викладачам та тренерам. Дитячий організм відрізняється від дорослого. Його кістки не настільки міцні, шкіра набагато ніжніша. Дитина швидше за дорослого йде на поправку, але перша допомога відіграє дуже важливу роль у тому, щоб попередити інвалідність, хронічний біль або смерть. Курсанти навчатимуться алгоритмам допомоги дітям при вивихах, переломах, кровотечах, забиттях та опіках, першої допомоги при укусах тварин та комах (собака, павук, кліщ, дикі звірі).

Окремо будуть організовані курси допомоги в таких побутових ситуаціях, як висока температура та лихоманка, блювота та зневоднення, судоми, шлункове отруєння, порушення дихання через чужорідне тіло в дихальних шляхах. Курсанти будуть навчені правилам комплектації аптечки для дому, роботи, автомобіля, туристичного походу або просто повсякденної, яку можна носити з собою в сумці. Курсанти навчаться надавати допомогу при переломах та вивихах, правильно накладати шину, зупиняти кровотечу джгутом, проводити серцево-легеневу реанімацію до прибуття лікарів.

Курси будуть розраховані на невелику кількість людей у групі, що дасть можливість індивідуальної роботи з кожним.


Фінансування проекту
Регенерація та ремонт будівель – 1 800 000 $
Придбання манекенів та іншого обладнання для проведення тренінгів – 400 000 $
Навчання тренерів – 30 000 $

Загальна вартість проекту 2 230 000 $

Терміни реалізації проекту
Проектні роботи та узгодження щодо відновлення та ремонту пам’ятки архітектури – 12 місяців.
Ремонтні роботи – 12 місяців.
Навчання тренерів – 6 місяців.

Джерела фінансування
ОНМедУ – 430 000 $ (придбання обладнання)

Фонд (інвестор) – 1 800 000 $